Ксаверівка святкувала Масляну

Дата: 23.02.2018 14:34

Масляна – це старовинне свято, яке знаменує зустріч зими з весною та позначає новий життєвий цикл. На Масляну також іде підготовка  до Великого християнського посту. Історія виникнення Масляної налічує багато століть і має безліч версій, тому у святі тісно переплетені елементи язичницької міфології і народного християнства. В дохристиянські часи Масляна відзначалася на честь весняного рівнодення, а народні обряди  були покликані допомогти гарній родючості і початку сільськогосподарських робіт. За часів християнства Масляна також стала сирним тижнем і періодом підготовки до найсерйознішого церковного посту. Масляна має й інші назви: сирна седмиця, маслений тиждень, Колодій. Цього дня слід попросити у оточуючих вибачення і пробачити одне одному всі образи. Поляки в одночас мають свято Жирний четвер або польською «тлусти чвартек» - це є останній четвер перед Великим постом. Саме в цей день для удачі потрібно скуштувати бодай одну пампушку. За стародавнім звичаєм тиждень перед постом потрібно прожити яскраво і весело  тоді життя буде багатшим і щасливішим.

Цьогоріч святкування Масляної запровадили  і в Якушинецькій об’єднаній громаді. Так за ініціативи громадської організації «Польсько-Український Фундамент Вінниччини», фундації «Братня душа» 10 лютого на базі Ксаверівського сільського клубу було проведено свято Масляної. На святкування завітали  - консул Генерального консульства Республіки Польща Томаш Шіповскі, президент фундації «Братня душа» Івона Романяк, керівник громадської організації «Польсько-український Фундамент Вінниччини» Ганна Радзіховська, головний спеціаліст управління з питань національностей та релігій Вінницької ОДА Ірина Стиценко, голови Ксаверівського та Майданського старостинських округів Якушинецької ОТГ Олег Грузевич та Людмила Грабова. Захід відвідали  близько 50 ксаверівчан та жителів з сусідніх сіл. За словами старости Ксаверівки Олега Грузевича, Масляну тут відзначають вперше і хотілося б щоби така традиція продовжувалась у наступних роках. Прослухавши короткий екскурс в історію свята та села Ксаверівка, стало зрозуміло наскільки поєднана українсько-польська культура на теренах громади, як розвивалися відносини в освіті та медицині.  Організатори свята провели простонеба святковий концерт та приготували смаколики для гостей. Усі присутні залишилися задоволеними від заходу.