Командир добровольчого формування Якушинецької ТГ Микола Загорулько розповів про створення, становлення та основні напрямки їх діяльності.
«На початку повномасштабного вторгнення ніхто не знав, як швидко орки будуть рухатися територією нашої держави, тож керівники кожної громади почали думати про можливості захисту своїх територій на місцях.
Василь Романюк із перших днів великої війни ініціював заходи щодо захисту громади, цілодобове патрулювання вулиць наших сіл, блокпости, охорона об’єктів інфраструктури.
На теренах Якушинецької громади (ще із 2014 року) було утворено і діє по сьогодні Громадське формування із охорони громадського порядку, на початку війни кількість людей у ньому стрімко зросла, воно налічувало більше двох з половиною тисяч осіб, які були готові чергувати на постах, патрулювати територію громади, тощо, зараз уже ця цифра значно менша.
На вимогу чинного законодавства було створено Добровольче формування, з числа тих, хто виявляв бажання захищати Якушинецьку громаду. На посаду командира мою кандидатуру затвердив командувач сил ТРО ЗСУ і ми одразу почали збирати навколо себе однодумців, людей котрі могли стати на захист території. На початку було дуже багато бажаючих вступати до нашого формування, але ми одразу вирішили, що будемо діяти згідно чинного законодавства, адже деякі формування на теренах області думали, що спочатку наберемо людей, а потім будемо врегульовувати законодавчі питання і тепер вони не можуть ні узаконити свої лави, ні діяти далі. Наше ж формування, завжди діяло лише в дозволених Законом межах.
Кожен кандидат проходив передбачену спецперевірку, медогляд, тощо. Були люди яким ми відмовляли з різних причин, у когось здоров’я не дозволило стати до наших лав, у когось інші причини. Із кожним учасником формування я особисто проводив співбесіду, тож впевнений у них та у їх мотивації.
Нині уже майже сорок наших побратимів призвані до лав ЗСУ.
Основним нашим завданням є захист території Якушинецької громади, охорона громадського порядку, об’єктів інфраструктури, тощо.
Добровольче утворення підпорядковується одній з військових частин, адже ми є воєнізоване формування, тож саме керівництво частини дає накази та ставить задачі стосовно наших дій.
Усі учасники формування постійно проходять різноманітні навчання: володіння зброєю, тактичні навички, стрільба, до речі маємо власних інструкторів, котрі навчають хлопців. Хочу їм висловити щиру вдячність це – Ігор Чорний, Андрій Любарський, Анатолій Ястремський, завдяки їм наші бійці отримують неоціненний досвід та підготовку.
Дуже вдячні за всебічну і постійну підтримку голові Якушинецької сільської ради Василеві Романюку, він керівник, який дбає про безпеку та завжди думає на два кроки вперед, на початку великої війни він був готовий до розвитку будь яких сценаріїв, щоби мати можливість захистити мешканців громади. Багато чого у нашому становленні та діяльності було б не можливим без його помочі. Це допомога у закупівлі обмундирування, в облаштуванні і забезпеченні необхідним оснащенням пунктів спостереження, у придбанні паливно-мастильних матеріалів, тощо. Наше добровольче формування, завдяки підтримці сільської ради та її очільника, одне із найкращих на території Вінницької області.
Хочу наголосити, що учасники нашого формування не отримують жодних заробітних плат, ми всі виконуємо наші функції на добровільних засадах та самофінансуванні. Ми є патріотами Вінниччини та України і готові відстоювати та боронити наші території. Тож хочу висловити щиру вдячність кожному нашому учаснику – ви справжні надійні сини нашої неньки України, я у вас вірю і впевнений у кожному з вас.
До речі, вік наших бійців дуже різниться наймолодшому учаснику формування - 19, найстаршому – 71, проте хочу зауважити, що в деяких питаннях старші по віку виявляють більшу активність ніж молодь, тож у нашому випадку вік нікому не заважає, якщо ти активний та маєш бажання щось реалізовувати то твій вік не має жодного значення.
Одним із важливих напрямків нашої діяльності є співпраця із волонтерськими організаціями, пошук закордонних партнерів для підтримки наших ЗСУ. Постійно знаходимо, формуємо та відправляєм на фронт – продукти харчування, засоби для обігріву, ковдри, теплі речі, тощо.
Нещодавно мені вдалось домовитись із моїми закордонними друзями стосовно придбання двох розвідувально-бойових дронів, вартістю 15 тисяч Євро. Це буде дуже суттєвою підтримкою для одного із підрозділів, що несе бойову службу безпосередньо на лінії зіткнення.
Ще одним досить коштовним подарунком для наших бійців стала партія цигарок на суму 400 тис. гривень.
Ми щиро вдячні нашим партнерам за співпрацю та можливість допомагати. Нині існують певні домовленості із нашими польськими друзями, чекаємо на позитивні новини стосовно чергової партії допомоги».