В умовах екстремально високих температур повітря дотримання температурних умов зберігання харчових продуктів стало особливо актуальним під час аварійних та планових відключень електроенергії. І наразі актуальним постає питання зберігання харчових продуктів та продовольчої сировини вдома, в організованих дитячих колективах, на харчопереробних підприємствах, у закладах громадського харчування, підприємствах гуртової та роздрібної продовольчої торгівлі.
Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області з метою недопущення ускладнень епідемічної ситуації в країні, пов’язаної з споживанням харчових продуктів, які можуть бути небезпечними внаслідок порушення температурних умов їх зберігання, пропонує громадянам вдома та суб’єктам господарювання, що здійснюють зберігання та/або реалізацію харчових продуктів (що потребують дотримання температурного режиму), завчасно підготуватися до відключення електроенергії та дотримуватись правил щодо безпечного зберігання таких харчових продуктів, а саме:
-
При тривалих відключеннях електроенергії необхідно тримати дверцята холодильника та морозильної камери закритими, тоді продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику та до 48 годин – у повній морозилці (24 годин – у напівпорожній).
-
У разі відсутності електроенергії понад 4 години харчові продукти краще згрупувати разом у морозильній камері, бажано помістити в холодильник контейнери із замороженою водою, що допоможе тривало утримати холод. У холодильнику має бути температура +4°С або нижче, у морозильній камері – не вище -4 °С.
-
При зберіганні в холодильнику відокремлювати сирі продукти від готових страв.
-
Зберігати продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими продуктами і готовими стравами.
-
Не готувати страви із запасом. Страви, які приготували, бажано вживати відразу (не залишайте приготовану їжу за кімнатної температури більш ніж на 2 години).
-
Не перевіряти їжу на смак. Якщо є сумніви щодо її безпечності, краще викинути її відразу.
-
Ретельно проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти.
-
Використовувати очищену, бажано бутильовану питну воду промислового виробництва або воду із перевірених джерел, попередньо піддавши її додатковому кип’ятінню.
-
Сире м’ясо охолоджене не можна класти біля молочних продуктів та масла вершкового. Продукти, які готові до споживання, слід розташовувати над сирою продукцією (Сира продукція — внизу, готова — зверху).
-
Не рекомендується здійснювати закупівлю харчових продуктів, що швидко псуються на запас.
Операторам ринку у магазинах під час відключення світла необхідно забезпечити належні умови під час зберігання та реалізації харчових продуктів, зокрема дотримання температурних режимів у холодильному обладнанні.
Забезпечити використання альтернативних засобів електроенергії (бензинових або дизельних генераторів, портативних електростанцій).
Забезпечити термометрами холодильники та морозильні камери. У разі відключення електроенергії термометри приладу покажуть температуру і допоможуть визначити, чи безпечні продукти.
Звертаємо увагу! Не підлягають подальшій реалізації харчові продукти, які швидко псуються (м’ясо та птиця охолоджені, морепродукти, молочні продукти тощо), які зберігались при температурі вище +15°C протягом 4 годин і більше.
Харчові продукти з морозильних камер, які розморозились, повторно заморожувати заборонено!
Рекомендуємо! Незважаючи на систематичні перебої зі світлом, операторам ринку намагатися дотримуватись відповідних температурних умов зберігання харчових продуктів, забезпечувати належний санітарний стан у холодильних та морозильних камерах, вживати запобіжних заходів реагування, не допускати повного розморожування харчових продуктів!
Зберігати продукти при температурі, яка не спричиняє шкоду здоров'ю споживачам, та мінімізувати ризик розмноження патогенних мікроорганізмів!
У випадку неможливості довготривалого зберігання температурних режимів необхідно враховувати інформацію про харчовий продукт, яка зазначена на маркуванні, особливо термін реалізації продукту та умови зберігання, зовнішній вигляд, колір, запах продукту тощо.
Згідно з вимогами законодавства про безпечність та якість харчових продуктів, суб’єкти господарювання несуть відповідальність за дотримання відповідних температурних умов зберігання харчових продуктів, їх термінів придатності та санітарно – гігієнічних вимог на всіх стадіях виробництва та продажу харчових продуктів.