В Україні єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) спрямовується до спецфондів та формує дохідну частину Пенсійного фонду. Відтак, своєчасна сплата нарахованих сум та якнайшвидше погашення заборгованості, у разі її виникнення, має бути пріоритетною не тільки для роботодавців, а й для кожного громадянина. Адже своєчасна сплата ЄСВ гарантує громадянам право на соціальний захист. Натомість, несвоєчасна сплата – це не отримані пенсії, недофінансовані медицина, освіта та культура, не здійснені соціальні виплати громадянам тощо.
Наразі на Вінниччині заборгованість із єдиного соціального внеску роботодавців становить 266,0 млн грн, у т.ч. 195,7 млн грн або 73,6% від загалу заборгували фізичні особи, 62,1 млн грн – юридичні особи.
Зважаючи на це, ГУ ДПС у Вінницькій області звертає увагу роботодавців та застрахованих осіб на наступне:
- сума недоїмки з ЄСВ не підлягає списанню, навіть у процедурі санації відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства; - періоди, за які в реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ, не враховуються до страхового стажу для призначення пенсії, відповідно не враховується заробітна плата за ці період, відтак наймані працівники–застраховані особи втрачають страховий стаж;
- працівники роботодавців-боржників не отримають належної компенсації втраченого заробітку у зв’язку зі страховим випадком.
Відновлення прав громадянина на отримання пенсії та виплат у повному обсязі відбудеться лише після погашення роботодавцем заборгованості з єдиного внеску, .погашення якої після сплати, відбувається у порядку календарної черговості його виникнення.
Отже, своєчасна сплата ЄСВ, у т.ч. й заборгованих сум, – це не лише обов’язок перед державою, але й захищені соціальні гарантії для кожного громадянина України.
Тож ГУ ДПС у Вінницькій області закликає платників ЄСВ та застрахованих осіб не бути байдужими один до одного та до себе! Відтак радить роботодавцям погасити наявну заборгованість із ЄСВ та не порушувати термінів його перерахування до спецфондів. Разом із тим звертає увагу найманих працівників на їхнє право та можливість контролювати перерахований за них єдиний внесок, а відтак і свій страховий стаж.
Переглянути інформацію щодо заборгованості зі сплати єдиного внеску можливо в «Електронному кабінеті платника», обравши в меню приватної частини кабінету «Стан розрахунків з бюджетом».