Правила організації та утримання децентралізованих джерел водопостачання
Правила організації та утримання децентралізованих джерел водопостачання

Питна вода — найважливіший фактор здоров’я людини. Але вона стає активним чинником шкідливого впливу на здоров’я і першопричиною виникнення багатьох небезпечних масових інфекційних захворювань. Тому висновок очевидний: вода повинна бути відповідної якості.

Забруднити питну воду можуть весняні паводки, дощі, роставання снігу, ґрунтові та стічні води, різні агрохімікати, які використовуються в сільському господарстві. Неякісна або забруднена вода може спричинити низку інфекційних хвороб таких як: черевний тиф, холеру, дизентерію, вірусний гепатит A, гельмінтози тощо.

З метою запобігання виникнення отруєнь водою з колодязів, каптажів та свердловин, які спричинені погіршенням санітарно-епідемічної ситуації внаслідок надзвичайних ситуацій, особливо при ускладнених погодних умовах, зливах та повенях, потраплянням в ґрунт хімічних речовин в період робіт із захисту рослин та інше, Вінницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Вінницькій області рекомендує дотримуватись наступних правил у відповідності до ДЕРЖАВНИХ САНІТАРНИХ НОРМ ТА ПРАВИЛ"Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною"(ДСанПіН 2.2.4-171-10) при облаштуванні джерел децентралізованого водопостачання.

 

ВИМОГИ до облаштування бюветів, колодязів та каптажів:

1. Бювети, колодязі та каптажі не рекомендується облаштовувати в понижених, заболочених місцях та на ділянках що затоплюються паводковими водами.

2. Індивідуальні джерела слід розміщувати на відстані не менше 20 метрів, а громадські на відстані 50 метрів від джерел можливого забруднення (вбиральні, вигрібні ями, мережі каналізації тваринницькі майданчики та ін.)

3. Територію поблизу кюветів, колодязів та каптажів необхідно утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку.

4. У радіусі 50 м від колодязів, каптажів та бюветів не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води.

5. Стінки джерел не централізованого водопостачання повинні бути щільними, такими, що добре ізолюють від проникнення поверхневих стоків (дощові й талі води).

6. Дно слід вкривати фільтрувальним шаром гравію (щебню) товщиною 20-30 см.

7. Наземна частина колодязя (оголовок), призначена для захисту шахти від забруднення та спостереження за водозабором, влаштовується не менш як на 0,8 м вище поверхні землі. З метою захисту від засмічення оголовок повинен щільно закриватись кришкою з металу чи дерева або мати залізобетонне перекриття з люком, який також закривається кришкою. Зверху оголовка влаштовують дашок, навіс або оголовок вміщують у будку.

8. Для підйому води із колодязя слід застосовувати насоси (краще електрозанурювальні). Зливна труба насоса повинна мати гачок для підвішування відра. У разі неможливості застосування насоса допускається обладнання колодязя коловоротом або міцно прикріпленим "журавлем" з відром для загального користування.

9. Біля колодязя слід влаштовувати підставку для відер, навколо споруди повинні бути огорожа (радіусом не менше 2 м) з воротами (хвірткою) та стежка із твердим покриттям (від воріт до колодязя).

 

• На громадські криниці керівником господарюючого органу, на балансі якого знаходиться громадська криниця закріплюється відповідальна особа за утриманням криниці та її території в належному санітарно-технічному стані. Також, власником джерела оформляється Санітарний паспорт на інженерну споруду нецентралізованого питного водопостачання населення (бювет, колодязь чи каптаж).

 

Відповідно до санітарних вимог джерела централізованого та не централізованого водопостачання не менше 1 разу на рік у весняний і осінній періоди необхідно чистити та дезінфікувати. Також чистка повинна проводитись на вимогу територіальної органу Держпродспоживслужби та після кожного ремонту. Чистка проводиться шляхом відкачування води, чистки стін металевими щітками від нальоту і дна від осаду, з подальшою дезінфекцією Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися уже після наступного заповнення.

 

Памятайте!

З обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

Якщо ви вживаєте воду із колодязя чи іншого джерела водопостачання – періодично перевіряйте її на санітарно – хімічні та мікробіологічні показники. Це можна зробити в будь-якій лабораторії, яка атестована на визначення даних показників.

У разі виникнення ознак інфекційних захворювань чи отруєнь терміново звертайтесь за медичною допомогою.

Інші новини

Чат бот "Свої"

Знайдете всі відповіді

Телефонуйте до кол-центру

Пн-Чт з 8 до 17, Пт з 8 до 16 0432 64-73-21

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Інтервал між літерами
Міжрядковий інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування