
Головою Якушинецької сільської ради Василем Романюком було ініційовано створення Комісії по розгляду скарг на неналежне утримання каналізаційної мережі ТОВ «КНС» по вул.Пляжна в с.Зарванці, із залученням обласних та районних фахівців для пошуку шляхів вирішення екологічної проблеми штучно створеної на приватній ділянці недобросовісним забудовником та власником ТОВ «КНС» Володимиром Хоменко.
Протягом чотирьох років каналізаційні стоки з цілого мікрорайону (близько трьох тисяч жителів) витікають просто на дорогу, забруднюючи при цьому повітря, грунти та навколишні водойми.
Також під час огляду місця витоку каналізації на приватній ділянці Хоменка, біля насосної станції було виявлено глибоку яму заповнену нечистотами, вона не має жодної огорожі і несе потенційну небезпеку життю навколишніх.
Хочемо наголосити, що сільська рада за цей час отримувала багато звернень та скарг проте вплинути на ситуацію не було законної можливості. Так як каналізаційні мережі та насосна станція знаходиться в приватній власності Володимира Хоменко. На неодноразові та чисельні звернення від сільської ради до ТОВ «КНС» стосовно вирішення створеної ними екологічної проблеми не було отримано жодної відповіді.
Сільська рада десятки раз надсилала листи ТОВ «КНС» та Володимиру Хоменко проте він ігнорував їх та не приймав у листонош.
Також сільською радою неодноразово було повідомлено всі державні та контролюючі органи, які могли б сприяти вирішенню згаданої проблеми.
Сьогодні відбулось засідання створеної комісії під головуванням очільника громади Василя Романюка. На якому були присутні начальниця відділу архітектури та містобудування Марина Томашевська, т.в.о. начальника відділу житлово-комунального господарства, будівництва та земельних відносин Володимир Присяжнюк, заступник начальника РВА Олег Веретинський, власник каналізаційної мережі Володимир Хоменко, представники Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ», голова ОССБ «Барський» Олег Чорний.
Також були включені до складу комісії проте не з’явились на засідання представники ГУ «Держпродспоживслужби» та Управління розвитку територій та інфраструктури Вінницької ОВА.
Під час засідання Василь Романюк насамперед надав слово Володимиру Хоменко, проте він лише у всьому звинувачував жителів.
Голова громади запропонував передати мережі та насосну станцію на баланс сільської ради, для її ремонту та відновлення функціональних можливостей.
Хоменко зауважив, що нібито готовий передати лише частину мереж, яка «йому не цікава». На запитання чи є у ТОВ «КНС» відповідна документація для того, аби передати майно, пан Хоменко плутано розповідав, що частина мереж уже продана іншим власникам і він представляє їх інтереси по дорученню, називати нових господарів, аби сільська рада із ними вела перемовини про передачу мереж, Хоменко відмовився.
Як зазначила начальниця відділу архітектури та містобудування Марина Томашевська, дозвільних документів на побудову нової насосної станції немає, вона зведена самовільно. Проект було розроблено із порушеннями та на власний розсуд, проектна документація на початок робіт не внесена до реєстру будівельної діяльності та не зареєстрована в Держбудконтролі.
Тож складається патова ситуація, сільська рада готова вирішити цю проблему, взявши на баланс усе майно (мережі та непрацюючу насосну станцію). Хоменко, як стало зрозуміло з його плутаної розмови, погоджується віддати лише частину мереж, що пролягають до КНС.
Проте сільська рада не може взяти на баланс частину мереж, адже вони не матимуть точки приєднання до загальної системи каналізації. Запустити нову насосну станцію Хоменко теж не може, адже не має дозвільних документів. Передавати усю мережу разом зі старою КНС Хоменко відмовився.
В результаті цього, тисячі людей залишаються в заручниках ситуації через бездіяльність ТОВ «КНС», що знаходиться у власності Володимира Хоменко.
Якщо на початку засідання Володимир Хоменко ще намагався робити вигляд, що зацікавлений у вирішенні питання, то через деякий час звів усе до сварки та заявив, що спеціально не ремонтує насосну станцію та каналізаційні мережі і не збирається цього робити адже йому це не цікаво. Хоча згідно чинного законодавства (Наказу Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76) власник майна (у нашому випадку мереж та КНС) несе відповідальність за його обслуговування та ремонт.
Василь Романюк ще раз наголосив, що сільська рада готова взяти на баланс усю мережу разом з непрацюючою насосною станцією, виділити кошти для її ремонту та відновлення.
На що Володимир Хоменко відповів лайкою та покинув нараду зі словами, що він нікому нічого не буде передавати і наступним його кроком буде відключення приватного сектору від каналізаційної мережі.
Присутні представники обласних та районних служб переконалися, що Володимир Хоменко не зацікавлений у вирішенні проблеми, котра загрожує екологічним лихом, та не налаштований до конструктивної розмови, аби знайти вихід з ситуації, що загрожує життю та здоров’ю людей.
У продовження засідання, Василь Романюк звернувся до присутніх представників відповідних державних служб із проханням у найшвидші терміни надати компетентні висновки та провести фіксацію наслідків тривалого витоку каналізаційних стоків в с.Зарванці.
До усіх служб, що входять до складу комісії, направлено відповідні запити, після отримання відповідей буде проведено повторне засідання комісії.
Також сільська рада звернеться до правоохоронних органів, аби отримати відомості щодо існування або розслідування кримінальної справи по даному випадку.
Відповідно до Статті 319 Цивільного кодексу України власник не може використовувати своє право власності на шкоду інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Якщо не буде знайдено іншого шляху, сільська рада звертатиметься до суду для примусового вилучення майна (каналізаційних мереж та насосної станції) для суспільних потреб, аби захистити інтереси жителів громади і вирішити врешті проблему.